חיפוש
  • Amit Kedmi

מה זה מרפק טניס ואיך ניתן לטפל?

עודכן: 29 באוג׳

מרפק טניס, או בשמו הלועזי – טניס אלבו, נחשב לאחת הסיבות המרכזיות לתחושת כאב במרפק. אומנם רוב האנשים הלוקים בתסמונת אינם משחקים טניס, אך התסמונת אכן אופיינית לשחקני טניס ולכל מי שמבצע פעולות חוזרות ונשנות עם שורש כף היד. בעבר היה נהוג להאמין כי התסמונת מופיעה כתוצאה מדלקת בחלק החיצוני של המרפק, אך היום כבר ידוע כי מדובר על התנוונות של הגיד. התסמונת מופיעה בעקבות תנועות חזרתיות של שורש כף היד, לכן היא אופיינית למרימי משקולות, נגרים, בנאים, שיפוצניקים וכדומה.


מה זה מרפק טניס ואיך ניתן לטפל?
מה זה מרפק טניס ואיך ניתן לטפל?


מהם התסמינים של מרפק טניס?

תסמונת מרפק טניס הינה תסמונת הגורמת לכאב בצד החיצוני של המרפק, כתוצאה מניוון הגיד באזור הלטרלי של מפרק המרפק. הניוון נגרם בעקבות עומס יתר של שרירי האמה. התסמינים של התסמונת כוללים כאב נקודתי או מופשט באזור האמה והצד החיצוני של המרפק. ברוב הפעמים, ישנה הקלה בתחושת הכאב בזמן מנוחה, לצד התגברות של עוצמת הכאב בזמן ביצוע פעולות מסוימות. אנשים הסובלים מתסמונת מרפק טניס יחוו לרוב חולשה של שורש כף היד, שתתבטא בעיקר בתנועות סיבוביות, כגון פתיחה של צנצנת. כמו כן, התסמינים כוללים נוקשות של המרפק, דבר שעלול להגביל את טווח התנועה. התסמונת מופיעה בעיקר בקרב אנשים בני 30 – 50, העוסקים בפעילות גופנית או עבודה פיזית.


מרפק טניס – אבחון וטיפול


כדאי לדעת כי ישנן תסמונות נוספות, העלולות לגרום לסימפטומים דומים, לכן חשוב לפנות מראש לרופא שמתמחה בתחום. רק רופא בעל וותק וניסיון, יוכל לבצע את בדיקה קלינית ולאבחן האם מדובר על תסמונת מרפק טניס או תסמונות אחרות. לרוב יהיה צורך לבצע בדיקות הדמיה, על מנת לשלול את שאר התסמונות. הטיפול מותאם לדרגת החומרה של התסמונת, כאשר נהוג להתחיל עם טיפולים שמרניים וזריקות ורק לאחר מכן לעבור לניתוחים כירורגיים. הטיפולים השמרניים כוללים מנוחה, החיונית להחלמת הגיד. כמו כן, נהוג לשלב פיזיותרפיה, כדי לשפר את הכוח והגמישות של השרירים באזור. במידה והטיפול השמרני לא עזר, ניתן לנסות את הטיפול בזריקות. בעבר היה נהוג להזריק סטרואידים, אך היום ניתן ליהנות מהיתרונות של זריקות ביולוגיות, המזרזות את תהליך ההחלמה של הגיד. נהוג להפנות את המטופל לניתוח כירורגי, רק במקרים בהם שתי השיטות הקודמות לא עזרו. היום מומלץ לבצע את הניתוח בשיטה אנדוסקופית, על מנת למנוע חתכים וכאב מיותר.


אנו במרפאה של ד"ר עמית קדמי נשמח לספק לכם ייעוץ מקצועי לגבי טיפול ואבחון של מרפק טניס. ד"ר קדמי הינו מומחה בתחום כירורגיה של היד והוא משמש בתור מנהל המרפאה ביחידת כף היד במרכז הרפואי רבין. מדובר על רופא מוביל בתחומו, המחזיק בניסיון עשיר במגוון רחב של ניתוחים מורכבים של כף היד והמרפק, המעדיף לבצע ניתוחים זעיר פולשניים, על פני ניתוחים עם חשיפה רחבה. צרו קשר


9 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול